11 grudzień 2023

Koncert Muzyki Cerkiewnej w Stargardzie- Katapietasma


W ramach projektu Bukiet Kultur Wschodu  - cykl otwartych imprez kulturalnych  odbył się koncert muzyki cerkiewnej. W niedzielne popołudnie 24 września w Stargardzkiej Cerkwi św. App. Piotra i Pawła zaprezentował się zespół „Katapietasma”. Trzyczęściowy koncert, pt.” Piękno w różnorodności” przeniósł słuchaczy w mistyczny świat tradycyjnych cerkiewnych brzmień. Utwory powstały w oparciu o najstarsze konstrukcje muzyczne śpiewu cerkiewnego- bizantyjską, staroruską czy gruzińską.

Miłym akcentem były również krótkie wprowadzenia do każdej z pieśni, o które postarał się dyrygent chóru Łukasz Hajduczenia. Przed występem, ks. proboszcz Jarosław Biryłko przybliżył publiczności osiągnięcia ów chórzystów. Występ zgromadził sympatyków śpiewu cerkiewnego, wypełniając świątynie po brzegi.

Koncert odbył się z Błogosławieństwa Abp. Jerzego Ordynariusza diecezji wrocławsko –szczecińskiej – Prawosławnego Ordynariusza WP.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska Edycja 2023 oraz wsparciu Gminy Miasta Stargard.

Za: powiatstargrdzki.eu.
Fot. Tadeusz Surma.